TOP10 sprawdzonych porad na zwiększenie motywacji w pisaniu pracy magisterskiej

Kłopoty związane z napisaniem pracy magisterskiej przysparzają wielu osobom nieliczne trudności. Podamy Wam zatem 10 sposobów na rozwikłanie tej jakże trudnej sytuacji każdego przyszłego magistra.

 

1. Motywacja i cel pracy – w jakim celu?

Dla kogo i dlaczego piszesz pracę magisterską? Niektórych mobilizuje sama myśl o zdobyciu tytułu ale jednak większość z nas potrzebuje silniejszego bodźca. Dobrym sposobem motywacyjnym jest obiecanie sobie jakiejś nagrody za włożony trud. Może to być wypad z paczka nad morze lub wyjazd na parę dni za granice- wszystko oczywiście adekwatne do naszych możliwości. Niektórych nagrody bardzo mocno motywuje, bo większość z nas lubi system nagradzania niż kar i poczucia winy :)

2. Nie czekaj!

Nie czekaj aż wena przyjdzie. Cały czas pisz, lepiej gorzej ale pisz. Zawsze możesz potem wrócić i nanieść poprawki. Z zasady wena nigdy nie przychodzi w oczekiwanym przez nas czasie!

3. Nie panikuj!

To najgorsze co możesz zrobić. Nie Ty pierwszy i nie Ty ostatni piszesz pracę magisterską

4. Zacznij już dziś!

Jeśli chcesz pisać pracę musisz zacząć już dziś. Wystarczy poświęcić godzinkę na przeanalizowanie co powinieneś zrobić po kolei a już zacznie świtać Ci w głowie. Najważniejsze to dobry plan pracy! Pod koniec pracy zawsze brakuje czasu bo dochodzą jakieś poprawki, nieoczekiwane czy nieprzewidziane zdarzenia. Naucz się gospodarować swój wolny czas

5. Korelacja 50 min pracy : 5 minut przerwy

Badania dowodzą, że przed upływem pierwszych 20 minut umysł nie rozpoczął jeszcze „pełnych obrotów” natomiast po upływie 50 minut percepcja jest znacznie osłabiona. Dlatego wskazane jest robienie sobie 5 minutowej przerwy.

6. Ćwicz prawą półkulę!

Aby pobudzić nowe pomysły i twórcze myślenie w czasie przerw między jednym a drugim pisaniem uruchom swoją prawą półkulę! Aby ją uruchomić wskazane są chwile relaksu podczas, których wyobrażamy sobie miejsca relaksu, piszemy niedominującą ręką lub włączamy na 5-10 minut muzykę, która zbawiennie wpływa na obniżenie pulsu i ciśnienia krwi.

7. Kartka sukcesów

Gdy już stworzysz listę etapów pracy zawieś kartkę w pokoju i najlepiej czerwonym mazakiem wykreślaj i stawiaj znaczek przy każdej wykonanej już czynności. Początkowo lista może Cię przytłoczyć ale uwierz, że jak rozpoczniesz etap wykreślania poszczególnych etapów pracy Twoje dobre samopoczucie będzie wzrastać z każdym wykreśleniem.

8. Stwórz miłe środowisko pracy

Jeśli nie spodziewasz się mega ważnych telefonów, emali, wiadomości to najlepiej odetnij się od wszystkiego. Każdy powód dla Ciebie do niepisania pracy będzie dobry, więc wyłącz głos w telefonie, zamknij pocztę, przygotuj wcześniej picie, które lubisz, jakieś drobne przekąski i śmiało siądź do pisania.

9. Pisanie blokami

Jeśli już zacząłeś rozdział postaraj się go skończyć danego dnia albo najpóźniej w ciągu trzech dni. Potem to już częściowo zapomnisz o czym pisałeś i będziesz musiał sporo czasu poświęcić, żeby przypomnieć sobie sedno sprawy.

10. Pamiętaj o dobrym wstępie i zakończeniu pracy

Większość ludzi największą uwagę skupia i najwięcej informacji wynosi z początkowej i końcowej treści tekstu.

 

Artykuł został opracowany przez portal pisanieprac.co magisterskich i licencjackich.

 
 

Katagoria: Aktualności
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2574  razy.