Jak wybrać wymarzone studia?

Wybór odpowiedniego liceum i profilu klasy jest trudny. Zdecydowanie się na odpowiednie przedmioty, które chcemy zdawać na maturze, również bywa niezwykle ciężkie. Jednak to, co przysparza chyba najwięcej kłopotów, to złożenie dokumentów na właściwe studia.

 

Prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że już zdajemy sobie sprawę z nieuniknionego. To, jaką decyzję podejmiemy teraz, zaważy na naszej przyszłości,i określi zawód, który będziemy wykonywać nawet do końca życia.

 

Pierwsza i najważniejsza zasada – nie sugerujmy się opiniami ani wyborami rodziny i znajomych

To my musimy przeżyć swoje życie. Nikt tego za nas nie zrobi, nikt również nie weźmie na siebie konsekwencji, jakie będą płynęły z podjętych wcześniej przez nas decyzji. Dlaczego więc rodzice czy ciocia mieliby nam mówić o tym, na jaki kierunek czy na jaką uczelnię powinniśmy się wybrać? Oprócz nazbyt życzliwych członków rodziny, problemem bywa także chęć podążania za znajomymi i przyjaciółmi. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że w którymś momencie nasze drogi się rozejdą. Owszem, na początku będziemy smutni i będzie nam trudno, jednak o wiele trudniej będzie w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na kierunek, który w ogóle nas nie interesuje i co gorsza, z którego nic nie rozumiemy. Dlatego trzeba skupić się na tym, co my chcemy w przyszłości robić. To właściwie jeden podstawowy krok do tego, aby wybrać wymarzone studia.

 

Należy zbadać możliwości

Nie chodzi jedynie o nasze możliwości, ale również te, które stawiają przed nami uczelnie. Dla niektórych wymarzony kierunek to taki, który jest ciekawy. Warto zorientować się w ofercie różnych uczelni. Można przeanalizować na przykład stronę internetową Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Jest to nowoczesna uczelnia, która posiada wiele interesujących kierunków oraz specjalności. Ale oryginalność to nie wszystko. W tych trudnych czasach większa liczba absolwentów szkół oraz maturzystów jest zdania, że wymarzone studia to takie, które zapewniają pracę w zawodzie. Trzeba więc wybrać taki kierunek, który jest przyszłościowy, po skończeniu którego nie będziemy musieli myśleć o szybkim przebranżowieniu się. Możliwości jest naprawdę wiele.

Jednak wymarzone studia nie ograniczają się jedynie do wyboru właściwej uczelni, kierunku i specjalności. Ważny jest też tryb i rodzaj. Dla tych, którzy skończyli studia licencjackie, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu posiada dwie opcje – studia magisterskie lub podyplomowe. Na tych pierwszych istnieje możliwość studiowania dziennie i zaocznie. Te drugie natomiast umożliwiają jedynie tryb weekendowy. Są to wymarzone studia dla osób, którzy będą chcieli połączyć zdobywanie doświadczenia na rynku pracy z nauką.

Dla każdego „wymarzone studia” to coś innego. Jednak to, które wybierzemy, powinno nie być dyktowane przez środowisko, rodzinę czy znajomych, ale przez nas samych. Musimy wziąć pod uwagę to, na czym chcemy się skupić oraz swoje własne możliwości i zainteresowania. Tylko wtedy będziemy mieli szansę na wybranie wymarzonych przez nas studiów.

 

 
 

Katagoria: Porady dla chcących uczyć się
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2340  razy.