Jakie studia techniczne wybrać?

Tegoroczni maturzyści stoją przed jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Muszą odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące swojej przyszłości zawodowej i wybrać ścieżkę swojego rozwoju. Większość zdecyduje się wziąć udział w rekrutacji na studia, a część zakończy swoją naukę na poziomie szkoły średniej.

 

Przyjęło się mówić, że w obecnych czasach wykształcenie wyższe jest podstawą, która to dopiero daje szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Nie jest to prawdą, bo również bez dyplomu uczelni wyższej można znaleźć dobrą posadę. O wiele bardziej liczą się wiedza i doświadczenie. Studia nie dadzą ani jednego, ani drugiego – wszystko będziemy musieli osiągnąć poprzez ciężką pracę i naukę po godzinach. Szczególnie na uczelniach technicznych, które obecnie są wśród najbardziej cenionych szkół. Kształcą studentów pod kątem wykonywania zawodów inżynierskich, czyli tych o największym popycie na rynku pracy. Celem edukacji na tym poziomie jest poprawienie swoich możliwości przy poszukiwaniu pracy.

 

Wybór kierunku a zapotrzebowania rynku pracy

Nie na każdy kierunek jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Nawet wśród absolwentów szkół technicznych jest duża selekcja, co powoduje, że nie każdy będzie mógł pracować w wyuczonym zawodzie. Na szczęście statystycznie takie osoby najczęściej znajdują w ogóle stałe zatrudnienie – co nie jest takie oczywiste w przypadku np. studentów na kierunkach humanistycznych. Przed złożeniem podania rekrutacyjnego warto jest przeanalizować rynek pracy pod kątem popytu na kolejne lata. W ten sposób możemy zorientować się jakie kierunki mają przeszłość, a których ukończenie nie przyniesie nam korzyści.

Uwzględniajmy też własne zainteresowania i chęć rozwoju w danym kierunku. Nie można podchodzić do wyboru szkoły z czystym wyrachowaniem, bo w ten sposób szybko zniechęcimy się i przy pierwszych napotkanych problemach zdecydujemy się na zrezygnowanie ze studiów. Jeżeli wybierzemy coś, co będzie naszą pasją to przynajmniej będziemy próbowali stawiać czoła problemom.

 

Przyszłościowe kierunki – studia elektroniczne i elektrotechniczne

Jednym z bardziej przyszłościowych kierunków na uczelniach technicznych jest elektronika i telekomunikacja. Jest to branża dynamicznie się rozwijająca i wchodząca coraz mocniej na polski rynek. Absolwent takiej uczelni jest w stanie zdobyć wiedzę pozwalającą na pracę chociażby w sektorze urządzeń mobilnych czy też dostawców usług telekomunikacyjnych. Dowiadujemy się jak działają elementy elektroniczne stosowane w branży.

Możliwości zatrudnienia są więc duże, a w przyszłości zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu będzie jeszcze większe. Jako, że jest to kierunek interdyscyplinarny (łączący w sobie kilka dziedzin) to daje wykształcenia bardziej ogólne, mogące przydać się w wielu różnych zawodach. Absolwenci bez problemów znajdują zatrudnienie w innych branżach, wszędzie tak gdzie poszukiwani są specjaliści od elektroniki. Naukę można kontynuować na studiach magisterskich, które uzupełniają wiedzę z pierwszego stopnia studiów oraz dają zupełnie nowe możliwości na poszerzenie wiedzy stricte inżynierskiej.

 

JZ
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Velcom – dystrybutorem elementów elektronicznych.

 
 

Katagoria: Porady dla chcących uczyć się
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 11113  razy.