Zawód: elektryk

Dzieci wielu moich znajomych decydują się po napisaniu egzaminu gimnazjalnego wybrać profil elektryczny w technikum. Ten trend dotyczy nie tylko chłopców, ale również w coraz większym stopniu dziewcząt. Niestety, rodzice przyszłych elektryków bardzo często nie wiedzą dokładnie, z czym wiąże się taki zawód. Dlatego w tym krótkim artykule opiszę pokrótce specyfikację tego zawodu.

 

Elektrykiem nazywamy osobą zajmującą się sprzętem elektrycznym i związanymi z nim instalacjami. Dokonuje między innymi ich montażu, przeprowadza konserwację i naprawia uszkodzone elementy. Inne główne obowiązki elektryka to diagnozowanie przyczyn uszkodzeń instalacji elektrycznych, regulacja różnorakich parametrów pracy urządzeń i tym podobne. Musi także wykonywać przeglądy techniczne, najczęściej dosyć regularnie. Ponadto planuje zakres prac remontowych, projektuje i montuje silniki elektryczne i wykonuje różnorakie pomiary, aby zdobyć dane, które są mu niezbędne do pracy. Niezwykle ważne jest również, aby po pomyślnym zamontowaniu instalacji elektrycznej, sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak należy. W tym celu wykonuje się oczywiście próbę kontrolną.

Jakie są wymagania?

Czego oczekuje się od potencjalnego elektryka? Przede wszystkim konieczne jest wykształcenie średnie techniczne, najlepiej z profilem elektrycznym. Ewentualnie do przyjęcia są studia na tym kierunku. Nie należy ponadto zapominać o tym, że do pracy elektryk musi uzyskać odpowiednio uprawnienia. Do tego zawodu konieczne jest również prawo jazdy kategorii B. Przy zatrudnianiu bardzo często bierze się pod uwagę również doświadczenie, a zatem najlepiej jest pobierać praktyki u boku bardziej doświadczonego elektryka już na początku szkoły średniej. Niezwykle istotne są także zdolność myślenia w sposób analityczny i umiejętność rozwiązywania problemów. Elektryk musi umieć pracować w zespole oraz wymaga się od niego dużej dozy dyspozycyjności i spostrzegawczości oraz nadzwyczajnych zdolności manualnych.

Warunki pracy elektryka bardzo często nie należą do tych najbardziej przyjemnych. Ponadto w tej profesji jest się nierzadko narażonym na utratę zdrowia. Z tego powodu konieczne jest potwierdzenie stanu zdrowotnego za pomocą lekarskiego badania. Zazwyczaj elektrycy pracują na zmiany. Pracownik może awansować zawodowo. Zazwyczaj zaczyna się na robotniczym stanowisku, jednakże można skończyć bardzo wysoko, na przykład jako kierownik.

Nie ma co się martwić tutaj o dostępność miejsc pracy dla kogoś, kto zna się na elektryce. Ten zawód prawdopodobnie zawsze będzie się cieszyć ogromną popularnością. Elektrycy znajdują zatrudnienie praktycznie wszędzie. Potrzebni są w wielu działach przemysłu i usług. Najprostszymi przykładami mogą być warsztaty, w których naprawia się różnorakie elektroniczne urządzenia, serwisy ze stanowiskami konserwatora urządzeń oraz elektrycznego sprzętu i tym podobne.

Jeśli chodzi o taki zawód, jak elektryk Poznań ma szczególnie wiele miejsc pracy do zaoferowania. Nic dziwnego, że największy odsetek polskich elektryków mieszka właśnie w Poznaniu.

Wiąże się to niewątpliwie z nadzwyczaj szybkim tempem rozwoju technologicznego i kulturalnego tego miasta. Dlatego polecam każdemu świeżo upieczonemu technikowi rozważyć możliwość pracy w tej miejscowości.

Autor:
Autorem artykułu jest ElektroPoznań, elektryk, wykonawca i podwykonawca instalacji elektrycznych wg projektu – profesjonalny elektryk z Poznania.
 
 

Katagoria: Porady dla chcących uczyć się, Wybór zawodu
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1118  razy.