Dlaczego nasze dzieci powinny uczęszczać na zajęcia dodatkowe?

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było dobrze wykształcone. Chcemy zapewnić naszym pociechom możliwie jak najlepszy start w dorosłe życie.

Zarówno szkoły, przedszkola, jak i inne placówki edukacyjne i kulturalne oferują szeroki wachlarz zajęć dodatkowych. Dlaczego warto zapisywać na nie nasze dzieci?

 

W poszukiwaniu pasji

Trzeba szczerze przyznać, że szkoła nie jest miejscem, w którym dzieci mogą rozwijać się w pełni prawidłowo. Usadzone na siłę w ławce muszą dostosować się w pełni do panujących tam warunków. Tymczasem młody człowiek jest wyjątkowo ciekawy świata i chętnie poznaje wszystko, co nowe. Szkoła natomiast próbuje uczyć dzieci przede wszystkim biernego słuchania. To wyjątkowo trudne warunki, do znalezienia życiowej pasji.

Dlatego właśnie tak ważne jest, by nasze dzieci poznały wiele różnych dróg rozwoju i spróbowały różnych zajęć. Szczególnie na początku edukacyjnej drogi postarajmy się przedstawić im wiele propozycji. Niech będą to zajęcia, które zbadają predyspozycje naszych pociech do muzyki, sportu czy plastyki. Robiąc różne rzeczy dziecko łatwiej będzie potrafiło wybrać, która czynność sprawia mu najwięcej satysfakcji.

Wyrównywanie szans

Niektóre zajęcia dodatkowe mogą pomóc naszym pociechom w zajęciach szkolnych. Nie każde dziecko rozwija się tak samo. Jedno ma zdolności w przedmiotach humanistycznych, inne zaś ma umysł bardziej ścisły. To zupełnie zrozumiałe. Niestety szkolnych wymogów nie da się tak łatwo obejść. Dlatego jeśli nasze dziecko ma problemy w jakimś szkolnym przedmiocie, być może potrzebuje trochę więcej czasu na zrozumienie danych zagadnień lub po prostu nieco innej formy przekazu. W takiej sytuacji warto zapisać je na dodatkowe zajęcia, które pomogą trochę nadrobić szkolny materiał.

Integracja z innymi dziećmi

Zajęcia dodatkowe to także szansa na poznanie nowych osób. W klasie dziecko styka się stale z tymi samymi rówieśnikami. Warto poszerzyć grono znajomych, ponieważ im jest ich więcej, tym większa szansa na poznanie bratniej duszy i zawiązanie wieloletnich przyjaźni. Kontakty z innymi dziećmi to także większa szansa zdrowego rozwoju emocjonalnego oraz nauka nawiązywania nowych znajomości. Częste przebywanie w zróżnicowanym środowisku uczy także łatwego nawiązywania kontaktów oraz dodaje naszym dzieciom śmiałości i odwagi.

Bezwzględnie jednak należy pamiętać, żeby posyłać nasze dzieci tylko na te zajęcia, na które rzeczywiście chcą one uczęszczać, które to im, a nie nam, rodzicom, przynoszą radość i satysfakcję. Warto podkreślić, że dzieci i tak mają już wystarczająco nieprzyjemnych dla siebie zajęć w szkole. Dlatego właśnie to, co robią po szkole powinno być dla nich przyjemnością, a nie kolejnym przykrym obowiązkiem. By uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu dziecka, nauczmy się uważnie wsłuchiwać w jego potrzeby.
 

Autor:
Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami totujest.pl, portalu internetowego na którym znaleźć można ogłoszenia dotyczące korepetycji i zajęć dodatkowych dla dzieci.

 

 
 

Katagoria: Porady dla głodnych wiedzy
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1456  razy.