Edukacja finansowa dziecka

Z pewnością każdy zdaje sobie doskonale z tego sprawę, że dzięki oszczędzaniu można uzyskać całkiem pokaźne sumy pieniędzy pod koniec miesiąca bądź roku. Na co warto odłożyć kwotę pieniędzy? Powodów może być z pewnością kilka – na mieszkanie, na remont. Jednak czy o czymś rodzice nie powinni zapomnieć?

 

Oczywiście, że NIE! Co tutaj należy zaznaczyć? Przede wszystkim odłożone kwoty mogą idealnie posłużyć do tego, aby nasze dziecko miało ułatwiony start na uczelnię wyższą. Bez żadnych większych przeszkód można wysłać je do lepszej uczelni zagranicznej lub polskiej.

Bank taty bookOpierając się na bardzo popularnej książce ,,Bank Taty” można samemu wyciągnąć wnioski w przypadku oszczędzania. Nie należy oczywiście takiej książki traktować jako wzór. Nie należy brać wszystkiego dosłownie. Po przeczytaniu jej warto te wszystkie reguły w sposób systematyczny i w postaci kroków wprowadzać do swojego życia. Na pewno wiedza zawarta w podręczniku może przedstawiać zupełnie inne podejście dotyczące oszczędzania.

Autor książki myśli w sposób podobny. Już na samym początku charakteryzuje sposoby służące temu, aby to właśnie rodzic myślał w sposób bardzo podobny do dziecka. Warto uświadomić naszego malca po co ma oszczędzać i jaki ma mu temu przyświecać odpowiedni cel.

Kolejną z dobrych praktyk może być także nauczenie dziecka tego, że swoje pieniądze może zarządzać w odpowiedni sposób. W tym przypadku należy nadmienić o tym, aby pociechy poznały odpowiedni system reguł wydawania pieniędzy. Za każdym razem nie należy kontrolować dziecka w przypadku wydawanych przez jego pieniędzy. Z pewnością żaden dorosły nie chciałby mieć takiej sytuacji, że szef rozliczałby pracownika z każdego wydanego pieniądza tuż po wypłacie. Na początku może trwonić swoje kieszonkowe na ,,prawo i lewo” jednak z czasem zobaczy to, że na sukces w postaci wynagrodzenia jako ,,kieszonkowe” należy zapracować dość solidnie.

Autor książki może także popierać jedno podejście – nie warto obiecywać a tuż przed samym wykonaniem zadania należy dać nagrodę. Czytając lekturę można się zdziwić ze względu na tego typu rozwiązanie. Autor podkreśla w swojej książce, że taki system nieszablonowy może przynosić pozytywne skutki.

Kieszonkowe warto dawać dziecku przynajmniej raz na tydzień, ewentualnie raz na miesiąc. Nie należy za każdym razem decydować się na kwotę najniższą. Na pewno dorosły całe życie także nie chciałby zarabiać najniższej krajowej. Tutaj w przypadku dziecka taka sytuacja może być bardzo podobna. Jeśli nasze dziecko wyjątkowo się stara to tak w zasadzie można mu czasem dać premię. Nie należy za każdym razem mu narzucać jakie obowiązki w domu powinno wykonywać. W tym przypadku istotne jest to, aby samo wpadło na pomysł jak można zarobić większą kwotę gotówki poprzez jakieś działanie. Wiedząc, że jego starania są doceniane może tak naprawdę w większym stopniu doceniać wartość pieniądza.

Wyżej wymieniona książka powinna bez większych problemów znaleźć się na półce każdego rodzica, który zamierza patrzeć na przyszłość swoją i swojego dziecka potocznym ,,trzeźwym” okiem i oceną sytuacji.

 

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Mamusiowa.pl
 
 

Katagoria: Porady dla rodziców
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1424  razy.