Właściwe meble do pokoju dziecięcego

Jednym z przyjemniejszych momentów w urządzaniu domu lub mieszkania jest urządzenie pokoju dla naszego dziecka. Jest to najbardziej dynamiczne miejsce w naszym mieszkaniu, bo zmienia się tak szybko jak zmieniają się potrzeby i oczekiwania naszego malucha.

 

W tym miejscu możemy być szaleni i kreatywni. Im bardziej śmiałe pomysły, tym pokój bardziej przypadnie do gustu naszemu dziecku. Warto oczywiście pytać je o zdanie, bo to ono będzie głównym lokatorem pokoju. Im dziecko będzie starsze, tym więcej powinno być jego wkładu w urządzaniu wnętrza. Rodzic powinien przejść na pozycję osoby doradzającej. Istotne jest przy urządzaniu zaproponować rozwiązań bezpiecznych ale i interesujących.

Przywykliśmy uważać, że najlepiej jest urządzać pokój prostokątny lub kwadratowy. W przypadku pokoju dziecięcego im więcej zakamarków, krzywizn, schowków, wnęk – tym lepiej. Teraz można kupić meble na wymiar, ewentualnie dobrać w sklepie taki, które będą pasować do konkretnego pomieszczenia.

Pokój dziecięcy rządzi się swoimi prawami. Nie musi być urządzony w stylu obowiązującym w całym mieszkaniu.

Nie zagracajmy go niepotrzebnymi, zbędnymi w innym pomieszczeniu meblami. Dziecko powinno otrzymać meble na swoja miarę: lekkie, kolorowe, a jednocześnie stabilne. Pamiętajmy o bezpieczeństwie w pokoju dziecięcym. Dzieci mają różnorodne pomysły w wykorzystywaniu przestrzeni, dlatego meble powinny być na tyle stabilne, by nawet podczas największych harców nikomu nie groziło niebezpieczeństwo. Istnieje możliwość, by meble były na stałe przymocowane do ściany.

Pokoje dziecięce powinny być kolorowe, ale nie przesadzajmy z nadmiarem impulsów.

Jeśli dziecko jest nadpobudliwe, pokój powinien być utrzymany w kolorach stonowanych. W przypadku dziecka wycofanego, nieśmiałego barwy mogą dodać potrzebnej energii. Na szczęście można kupić obecnie meble w różnych kolorach. Stawiajmy na materiały naturalne. Bardzo dobrze w pokoju dziecięcym sprawdzają się meble z drewna. Są też w sklepach meble z tworzyw sztucznych, ale przyjaznych dla otoczenia. Inaczej urządzamy pokój dla dziewczynki i chłopca. Tu istotne będzie nie tylko wyposażenie ale i kolorystyka.

Trzeba zwrócić uwagę na zainteresowania dziecka i zgodnie z nimi przygotować aranżację. Bardzo ważne jest biurko i łóżko. Łóżko powinno być duże, wygodne z odpowiednim materacem. Są łóżka, które na dole maja różnorodne półki, a na górze miejsce do spania. Natomiast biurko powinno mieć regulowaną powierzchnię, podobnie jak krzesło. To pozwoli na dostosowanie wysokości do wzrostu dziecka. Powierzchnia biurka powinna być na tyle duża, by pomieścić nie tylko laptop ale i książki, przybory piśmiennicze. Pamiętajmy o półce z książkami. Dziecko powinno mieć codzienny dostęp do dobrej literatury. W pokoju dziecięcym powinno być dużo pudełek, w których można przechowywać potrzebne dzieciom przedmioty. Takie pudełka pozwalają też utrzymać odpowiedni porządek.

Starajmy się nie kopiować pomysłów z modnych magazynów wnętrzarskich, ale urządzić pokój dziecięcy, który będzie odzwierciedlał osobowość naszego dziecka.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi MebloŚwiatek.pl

 
 

Katagoria: Warsztat do nauki
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1873  razy.