Czy warto zostać aktorem w Polsce?

Odgrywanie ról to domena nie tylko profesjonalnych aktorów i aktorek. Każdego dnia jesteśmy zmuszeni zakładać kilka „scenicznych masek” i stawać się określona postacią. Mówi się, że ktoś sprawdza się w roli matki, bizneswoman, kucharki, kochanki czy też żony. Niby zawsze staramy się być sobą, ale jeśli spojrzeć na to z dystansu, to każda z tych funkcji wiąże się z określonymi zadaniami, zachowaniami, a nawet metodą mówienia.

 

Inaczej przecież mówimy w domu, a inaczej w kontaktach z klientem, czy też będąc petentem w urzędzie. Niektórzy mają do tego naturalne predyspozycje i wśród najbliższych uznawani są za istnych kameleonów społecznych. Inni posiadają jedynie subtelne równice w rolach. Jak to wszystko przedstawia się jednak na tle profesjonalnego aktorstwa? Czy warto zostać aktorem w Polsce?

 

Kim jest aktor?

Bycie aktorem wiąże się oczywiście z odgrywaniem ról. Czyniąc z tej aktywności swój zawód, ludzie wystawiają się jednak dodatkowo na ocenę swoich umiejętności i wiarygodności przedstawionej roli. Aktor to osoba, która dostaje z góry narzucony sposób postępowania, mówienia i musi je umieścić (wiarygodnie!) w określonej sytuacji. Może to robić na żywo, na deskach teatru, ale może też zagrać w filmie, serialu, scence przerywnikowej w grze komputerowej, czy też reklamie. Zazwyczaj wśród aktorów istnieje podział odnośnie ich predyspozycji i tak mamy aktorów teatralnych i tych, którzy swoje umiejętności wolą prezentować przed kamerą. Dlaczego? Bo choć polegają mniej więcej na tym samym to różnią się kilkoma bardzo istotnymi szczegółami.

 

Aktor teatralny a filmowy

Jak już wspomnieliśmy powyżej, istnieje kilka istotnych różnic pomiędzy występami przed publicznością zgromadzona w teatrze, a nagrywaniem scen, które następnie są montowane w film lub odcinek serialu. Należą do nich przede wszystkim:
– miejsce i czas (co innego grać na żywo, przed ludźmi, a co innego w studiu filmowym na planie stworzonym specjalnie na potrzeby produkcji, gdzie efekty poznamy dopiero po zakończeniu zdjęć),
– podejście do tekstu (zapamiętanie linii dialogowych w spektaklu teatralnym jest wręcz newralgiczne, w filmie pomyłki zastępują duble),
– teatralni aktorzy przygotowują się podczas prób do premierowego występu, natomiast osoby występujące w filmie szlifują swoją rolę w każdej scenie, powtarzając ją wielokrotnie, by na końcu wybrać najlepsze ujęcia i umieścić je w wersji, która zostanie przeniesiona na ekran kinowy lub telewizyjny.

 

Przepustka do sławy?

Popularność i rozpoznawalność to jedne z głównych zalet i motywacji, które kierują osobami chcącymi wejść w świat profesjonalnego aktorstwa. Naturalnie także i tutaj istnieje dysonans związany z rodzajem sztuki scenicznej i odgrywaniem ról. Najbardziej prestiżowi aktorzy łączą oba typy występów, co oczywiście związane jest z ich ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Fanów zdobywają również osoby grające w najpopularniejszych serialach. Przez to, że oglądamy ich regularnie, o wiele bardziej kojarzymy ich role. Niektóre postacie z tego świata czują się w nim na tyle swobodnie, że są w stanie zamienić aktorstwo w sposób na życie – i to w pełni opłacalny i satysfakcjonujący. Talent do przekonującego udawania może w naszym kraju otworzyć drzwi do kariery, jednak nie są to warunki, jakie daje swoim podopiecznym amerykańskie Hollywood. Problemem jest konkurencja. Trudno jest się przebić w tym świecie, a z racji tego, że dużą rolę odgrywa aplauz tłumów, bardzo często umiejętności aktorskie mogą nie być najważniejszym czynnikiem przynoszącym ogólnokrajową sławę. Warto mieć zatem w zanadrzu inną zawodową alternatywę.

 

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi ZaKamerą.pl

 

 
 

Katagoria: Wybór zawodu
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1731  razy.