Marzysz o pracy w chmurach? Jak zostać stewardessą?

Choć prestiż zawodu stewardessy osłabł na przestrzeni lat – kiedyś latanie, jako obsługa było naprawdę pożądaną pracą, którą mieć mogło niewielu – wciąż jest bardzo atrakcyjnym zawodem, wymarzonym przez wiele kobiet (i nie tylko, bo panowie także doskonale się sprawdzają w tej roli). Dziś zaglądamy zatem od podszewki w zawód stewarda/stewardessy i opowiadamy o tym, co trzeba zrobić, aby nim/nią zostać.

 

Tu wygląd ma znaczenie

W życiu uczy się nas wszystkich, że liczy się wnętrze. W tym zawodzie jednak wygląd ma znaczenie. Każdy, kto latał, zwrócił z pewnością uwagę na fakt, że stewardessy są ładne – mają zwykle klasyczne, łagodne rysy i piękną sylwetkę. To pierwsze to oczywiście kwestia gustu, ponadto, mankamenty urody można nieco zatuszować dobrym makijażem. Mimo wszystko jednak, uroda stewardessy nie powinna zostawiać wiele do życzenia.

Figura w liniach lotniczych jest zaś kryterium nie do przeskoczenia. Ma to związek z aparycją, a po wtóre, chodzi o swobodne poruszanie się pomiędzy rzędami siedzeń, które – jak wiadomo – są raczej wąskie.

Istotny także jest wzrost – zwykle podczas procesu rekrutacji można dowiedzieć się, ile wzrostu minimum musi mieć kandydatka. Chodzi o to, aby stewardessa bez trudu mogła dosięgnąć do luków bagażowych i pomóc pasażerom zapakować lub rozpakować podręczne bagaże.

Skoro mamy już ładną buzię, wysoką sylwetkę i zgrabną talię, idziemy dalej. Stewardessa nie powinna nosić okularów – jeśli ma wadę wzroku, będzie musiała przerzucić się na soczewki kontaktowe. No i na koniec – nie może mieć widocznych tatuaży oraz kolczyków w żadnych widocznych częściach ciała, poza uszami (po jednym na ucho).

Nienaganne zdrowie

Zdrowie u stewardessy musi być absolutnie perfekcyjne. Nie ma mowy o zaświadczeniach o ciężkich chorobach, które rzekomo nie przeszkadzają w pracy. Stewardessa ma być niezawodna, ma stanowić o bezpieczeństwie pasażerów, być dla nich oparciem w trudnych sytuacjach, no i nie narażać siebie i wszystkich innych w samolocie na nieprzewidziane wypadki, związane z jej własnym stanem zdrowia. Dlatego niestety osoby chorujące na astmę, epilepsję, albo nawet posiadające lęk wysokości – nie zostaną przyjęte do takiej pracy.

Silna psychika

Psychiczne predyspozycje w zawodzie stewardessy oznaczają wysoką odporność na stres, opanowanie, cierpliwość – czyli wszystko to, co pozwoli zachować zimną krew zarówno w przypadku uciążliwego pasażera, agresji na pokładzie, jak i w sytuacjach nerwowych, w których obsługa ma być opoką dla spanikowanych pasażerów i ma być w stanie jakoś ich uspokoić. Ponadto, stewardessa musi być uśmiechnięta, życzliwa i pozytywnie nastawiona do ludzi – w przeciwnym razie nie poradzi sobie z obsługą tych, którym – delikatnie mówiąc – trudniej dogodzić. Trzeba także pamiętać, że to męcząca praca. Loty bywają długie, do tego zmienne strefy czasowe – wszystko to powoduje, że można stracić siły. Stewardessa jednak ma być w stałej gotowości, z uśmiechem na buzi i gotowa do pomocy pasażerom. Trzeba więc być dość wytrzymałym, aby poradzić sobie z takimi wymaganiami.

Wykształcenie

Ukończenie studiów wyższych nie jest kryterium koniecznym. Często wystarczy pozytywnie zdany egzamin maturalny. Konieczna jednak jest znajomość języków obcych – ich ilość jest uzależniona od linii lotniczych (tras, które pokonują). Im więcej, tym lepiej. Znajomość musi być zaawansowana komunikacyjnie na tyle, żeby bez problemu porozumiewać się z obcojęzycznymi pasażerami. Ponadto, stewardessa musi przejść szereg kursów. Bardzo często opłacając je z własnej kieszeni (niektóre linie przewidują pokrycie tych opłat). Na takim kursie kandydatka nabywa umiejętności w zakresie pierwszej pomocy, procedur lotniczych, prawa lotniczego i innych.

Dodatkowe umiejętności

Poza szeregiem predyspozycji, mile widziane są umiejętności dodatkowe. Może to być umiejętność pływania. Nikt wprawdzie nie życzy sobie takich sytuacji, ale dramaty w powietrzu się zdarzają, a stewardessa musi być na nie przygotowana. Może to być także kurs samoobrony, dzięki któremu stewardessa będzie mogła samodzielnie spacyfikować agresywnego pasażera. Przydatny może być również na przykład kurs negocjacji, z pomocą którego stewardessa opanuje trudną sytuację na pokładzie. Każda nietypowa umiejętność, którą kandydatka będzie mogła zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej, jako swój atut – będzie dużym plusem.

Zarobki

Zarobki niestety nie są już tak dobre, jak 30 lat temu. Wciąż jednak są dość kuszące. W zależności od przewoźnika, wahają się średnio od 3 do 6 tysięcy złotych. Dodatkowym plusem takiej pracy jest oczywiście latanie w przeróżne zakątki świata. Ponadto, w takiej pracy ciężko o nudę i stagnację. Jeśli więc szukasz ciekawej ścieżki kariery – być może to wybór dla ciebie?

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.pansamolocik.pl 

 
 

Katagoria: Wybór zawodu
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 4761  razy.